Wydarzenia bieżące

Cykl wydarzeń „O Japonii nie tylko dla japonistów” (9 V – 7 VII 2017)

Szanowni Państwo,

Studenci drugiego roku Katedry Japonistyki, Wydziału Orientalistycznego, Uniwersytetu Warszawskiego w ramach zajęć proseminaryjnych z prof. Beatą Kubiak Ho-Chi zapraszają na cykl wydarzeń tematycznych poświęconych Japonii i jej obliczom!

Stawiając sobie za cel promowanie kultury japońskiej, wychodzimy z wiedzą uniwersytecką poza uniwersytet! Chcemy podzielić się pasją i wiedzą na temat Japonii, dlatego zapraszamy na wydarzenia:

9 maja, Bistro Bibuła (ul. Bora Komorowskiego 56C lok. 14), 19:30
O bogach i demonach – japońskie wierzenia
Mimo że obecnie rośnie zainteresowanie tematyką różnorakich mitologii, mitologia japońska nie jest zbyt popularna. Chcemy wzbudzić zainteresowanie nią wśród miłośników baśni i mitów. Niech zobaczą, że Japonia nie ustępuje powszechnie znanej mitologii greckiej czy obecnie cieszącej się popularnością – nordyckiej.
Wydarzenie przygotowują: Katarzyna Duliasz-Gugała, Joachim Jastrzębski, Oskar Machnowski, Krystyna Mileszczyk, Sonia Oksytiuk, Anna Żaglewska
Link do wydarzenia: https://web.facebook.com/events/602451706612063/

12 maja, Yatta.pl: Centrum Popkultury (ul. Hoża 19), 15:30
ABC popkultury japońskiej
Jako że popkultura japońska stała się ostatnimi czasy bardzo popularna w Polsce, chcemy udostępnić jej fanom wiedzę na temat procesu jej powstawania oraz jej różnorodności. Podczas spotkania skupimy się na różnych aspektach popkultury, takich jak: makijaż, moda, muzyka, mangi i animacje.
Wydarzenie przygotowują: Magdalena Hyjek, Max Makarewicz, Natalia Ogórek, Paulina Seredzińska, Marcin Wasiak, Katarzyna Zaborek
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/152940195240985/

19 maja, Instytut Kultury Polskiej, sala 7 (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), 17:00
Od Yuki-onny do Sadako, czyli skąd czerpie japońskie kino grozy?
Zapraszamy na pokaz filmu Kwaidan, czyli opowieści niesamowite, jednego z pionierskich filmów japońskiego kina grozy. Jako japoniści przygotujemy prelekcję pomagającą w zrozumieniu specyficznych aspektów filmu, która dla widza spoza tego kręgu kulturowego może nie być oczywista.
Wydarzenie przygotowują: Andrzej Nowak, Natalia Marczak, Ignacy Świerk, Urszula Żurawska

Kuchnia japońska – z czym to się je?
Projekt na temat kuchni japońskiej i jej popularności w Polsce będzie zaprezentowany w formie wykładu. Podczas prezentacji przybliżymy, czym charakteryzuje się kuchnia japońska, jakie są tradycyjne, a jakie nowoczesne potrawy. Uczestnicy wykładu dowiedzą się również jak postrzegana jest kuchnia japońska w Polsce przez Polaków i Japończyków, wśród których przeprowadziliśmy sondę oraz jak wygląda dostępność japońskich produktów w naszym kraju. Po prezentacji zapraszamy na małą degustację.
Wydarzenie przygotowują: Paulina Chojnowska, Agnieszka Dąbrowska, Tomasz Dymowski, Dominika Górniak, Ewa Matysiak, Joanna Mechlińska, Agnieszka Kaczmarek

27 maja, Nowy Świat 69, sala 149, 16:00
Źródła architektury mieszkalnej Japonii
Chcemy zaprezentować wygląd współczesnego japońskiego mieszkania oraz jego ceny, koszty utrzymania czy możliwości wynajmu przez obcokrajowców. Co więcej, na podstawie modelu tradycyjnego domu, przedstawimy charakterystyczne dla japońskiej architektury elementy – ich historię, funkcje oraz modyfikacje na przestrzeni wieków.
Wydarzenie przygotowują: Duc Anh Nguyen, Marcin Michalec, Wiktoria Pomorska, Justyna Sarnowska, Agnieszka Sawicka, Sylwia Wójcik, Alicja Zawojska

8 lipca, Muzeum Azji i Pacyfiku (ul. Solec 24)
Jak zostać arystokratą w dawnej Japonii?
Przenieś się do czasów, gdy w Japonii prym wiodła arystokracja, powstawały pierwsze powieści na świecie, a szaty miały kolory pór roku! Zapraszamy na warsztaty, podczas których usłyszysz niezwykły dźwięk koto, wykaligrafujesz swoje imię, zagrasz w gry dworskie, obejrzysz fragmenty filmów o księżniczce z Księżyca i księciu Promienistym, a przede wszystkim – zdobędziesz fascynującą wiedzę!
W tym czasie w Muzeum Azji i Pacyfiku będzie można również podziwiać wystawę czasową z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Wydarzenie przygotowują: Julia Gudaj, Paulina Koc, Łukasz Kokosiński, Małgorzata Swat, Maja Wiśniewska

Wydarzenie „O Japonii nie tylko dla japonistów” na FB: https://www.facebook.com/events/292475804524822/

UWAGA! Wydarzenie jest aktualizowane na bieżąco!